Duke përdorur shërbimet e Gjirafa ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Ne së bashku me partnerët tanë operojmë në të gjithë botën dhe përdorim cookies për statistika, personalizime dhe reklama.

Për më shumë, kliko këtu.
Kuptoj

Player.Chromecast.CastingTo

Jemi duke bërë disa ndryshime teknike, transmetimi do të jetë aktiv shumë shpejtë.

Lësho zërin

Video e ardhshme do të fillojë për

Deshton miratimi i projektligjit per demarkacionin, shtyhet per te merkuren
Reklamë
Vizito reklamuesin Largo Largo Largo në: 5
Deshton miratimi i projektligjit per demarkacionin, shtyhet per te merkuren

Shpërndaje videon

0:00
Live 00:00 / 01:29
Luaj
Në vazhdim
Zëri
Veglat
 • Titrat

 • Kualiteti

  Auto HD
 • Titrat
 • Kualiteti
Airplay
Chromecast
Zmadho ekranin
Ekran i plotë

Deshton miratimi i projektligjit per demarkacionin, shtyhet per te merkuren

 • E publikuar: Para 1 viti
 • 57 shikime
 • 57 shikime
 • 0 shikues
 • 0
 • 0
 • Ruaje
 • Shpërndaje
 • Ruaje

Për videon

Kuvendi i Kosovës ka dështuar sërishrt në miratimin e projektligjit për demarkacionin. Seanca e jashtëzakonshme fillimisht ishte parashikuar të mbahej të enjten por u shty për ditën e sotme por mesa duket as sot nuk u arrit një marrëveshje. Kuvëndi i Kosovës ka vendosur të shty seancën e jashtëzakonshme për ditën e mërkurë. Aktualisht, Kuvendi po përballet me problematikën e vendimmarrjes, pasi ende nuk janë siguruar 80 votat e nevojshme për ratifikimin e marrëveshjejes së demarkacionit. Të enjten kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli u bëri thirrje deputetëve të votonin projektligjin, në rast të një dështimi, Kosova do të humbiste liberalizimin e vizave. Për ndërmjetësimin e arritjes së një marrëveshjeje, janë angazhuar edhe përfaqësuesit ndërkombëtar, por në fund nuk ka pasur dakordësim të plotë nga deputetët. Sigurimi i 80 votave të nevojshme për miratimin e demarkacionit mesa duket do të jetë e vështirë pasi Vetëvendosja, e cila numëron 35 deputetë, dhe Lista Serbe me 10, janë shprehur kundër votimit. Megjithatë, dështimi për miratimin e demarkacionit ka ngjallur edhe zemërimin e disa qytetarëve të cilët kanë mbajtur një protestë jasht ambienteve të Kuvendit ditën e sotme ndërkohë që deputetët ishin mbledhur pë të votuar projektligjin. Demarkacioni është një kusht që Bashkimi Europian i ka vendosur Kosovës për liberalizimin e vizave, ndërkohë që ky vend mbetet i vetmi shtet në Europë që ka ende një regjim vizash për lëvizjen në zonën “Schengen”.

Kategoritë

Shfaq më shumë Shfaq më pak

0 komente